Çocukların Dil Öğreniminde Native Speaker Farkı Nedir?

Her anne-baba çocuğu için en iyi eğitimi sağlamak ister. Bunu yapmak için maddi ve manevi harcadığı eforun sonucunda çocuğunun o alandan eksiksiz kazanımlarla süreci tamamlamasını hayal eder. Siz de çocuğunuzun yabancı dil eğitimi konusunda benzer endişeler taşıyorsanız yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yabancı Dil Öğreniminde Native Speaker Farkı Nedir?  

“Ana Dil” çok hassas bir konudur. Bir insan konuşmayı öğrendiği yaşlarda bir dili etraftan ya da öğrendiği kişiden nasıl duyarsa öyle öğrenir ve konuşur. Bu dönemde bilinçaltına yerleşen konuşma biçimini ilerde değiştirmek ise bir hayli zordur. Bu yüzden bir insanın bir dili öğrendiği kişiler çok önemlidir.
 
Bir insan tek değil birden fazla “ana dil” öğrenebilmesi ise gerçek bir avantajdır. Çocuğunuz ana dili haricinde ikinci bir ana dile de sahip olsun istiyorsanız, bunu kesinlikle o dili ana dili olarak konuşan “Native Speaker” bir yabancı öğretmenle yapmalısınız. Native Speaker öğretmen, diğer öğretmenlerin aksine bu dili sonradan öğrenmemiş, ana dili olarak öğrenmiş biridir. Bu da çocuğunuzun dili doğru aksan ve telaffuzlarla öğrenerek, sürecin sonunda o dili “bilen” biri değil “ikinci ana dili olarak konuşan” biri olur.
 
Çocuğunuz Native Speaker yabancı öğretmen sayesinde dili sadece öğrenmez aynı zamanda kültürünü de öğrenir. O dilin insanını ve kültürünü tanıma fırsatı yakalar. Bu da bir dili “tam olarak” biliyorum demek için ilk şartlardan biridir.