Neden Native Speaker Bir Öğretmenden Ders Almalıyım?

Herkes, konuştuğu ana dilde “native speaker”dır. Örneğin bir öğretmenin ana dili Türkçe ise ve yabancı biri Türkçe öğrenmek için bu öğretmenle çalışırsa o kişi “Native Speaker” yani o dilin “Doğal Konuşmacısı” olan birinden ders alarak bu dili öğreniyor demektir.

“Native Speaker” Ne Demek? Neden Native Speaker Bir Yabancı Öğretmenden Ders Almalıyım?

Native Speaker bir öğretmen, dersini verdiği yabancı dili sonradan öğrenmemiştir. Ana dili o dildir. Biz de ana dilinde yabancı dil dersi veren “Native Speaker” yabancı öğretmenleriz. Örneğin bize İngilizce özel ders almak için başvurduğunuzda birlikte çalışacağınız yabancı öğretmen İngilizce’yi çocukluktan sonra değil, anne ve babasından ana dil olarak öğrenmiş bir öğretmen yani “Native Speaker” bir öğretmen olacaktır.
 
Native Speaker bir öğretmenle çalışmanın birçok artısı vardır. Bunlardan en önemlisi, o dili konuşurken yapacağınız telaffuz hatalarını, bu dili sonradan öğrenmiş bir öğretmene göre çok daha hızlı fark edebilmesi ve o yanlış telaffuz dilinize yerleşmeden düzeltme fırsatı yakalıyor olmanızdır. Bir diğer artısı ise aksandır. Bir dili öğrenirken nasıl duyuyorsak o şekilde konuşuruz. Annesi babası Karedeniz şivesiyle konuşan küçük bir çocuğun da Karadeniz şivesiyle konuşması gibi... Bu nedenle bir dili ana dili olarak konuşan bir kimseden öğrenmek aynı zamanda o dili doğru konuşmayı da öğrenmektir. Düzenli ve doğru çalışmayla o dili sonradan öğrendiğinizi anlamak bile güç olabilir.
 
Doğru konuşmanın dışında çok önemli bir diğer nokta ise “Native Speaker” bir öğretmenin size sadece o dili değil aynı zamanda o dile ait kültürü de aktarabiliyor olmasıdır. Böylece bir dili öğrenirken o dilin insanlarını da tanıma fırsatı yakalamış olursunuz. Bu da sizi öğrendiğiniz dilin konuşulduğu yerin tarihi, sosyal ilişkileri, toplumu, kuralları gibi konularda bilgi sahibi yapar ve bu dili konuşan insanlarla iletişiminizi üst noktaya çıkarır.
 
Yabancı dil öğrenme konusunda çoğu insanın sıkıntı çektiği bir diğer önemli konu ise; dili ne kadar iyi öğrenirseniz öğrenin yabancı biriyle karşı karşıya geldiğinizde konuşmaktan çekinmektir. “Ya yanlış konuşursam, sanırım anlamıyorum...” gibi endişeler sebebiyle insan tüm bildiklerini unutmuş gibi hisseder. Native Speaker bir öğretmenle yapılan birebir özel derslerde ise dili zaten yabancı birinden öğrendiğiniz için bu tip korkuları aşmış olursunuz. Böylece dilin temelini, kurallarını ve gramerini öğrendikten sonra ek olarak “konuşma” dersine ihtiyaç duymazsınız. Çünkü halihazırda bir yabancı ile konuşarak ders yapıyor olursunuz. Bu da sizin yabancılarla konuşma çekingenliğinizi üzerinizden atmanızı sağlar.